Çağdaşlık ve Gericilik

Ergin Kılıçkaya
  • Facebook da Paylaş
  • 23-03-2015 21:18
  • 0 yorum
  • 1368 okunma

Tarihimi okuduğum zaman en çok duyduğum kelimelerden birisi muasırlaşma yani çağdaş ülkeler seviyesine çıkma. Ne de güzel geliyor insanın kulağına ÇAĞDAŞ. Duyduğum bir kelimedeGERİCİLİK. Neydi acaba bu gericilik ? Nasıl bir şeydi yenir yutulur muydu? 

Çevirdiğim her sayfada neredeyse bu iki kelime kaçınılmaz kavramlar olarak karşıma çıktı. Aman Ya Rabbi kavramlar yerli yerine oturunca, aslında ülkem ve insanlarımı nelerin beklediğini anlamak mümkün oluyor. Çağdaşlaşma aslında göründüğünün aksine fabrikalar yapmak, uzaya gitmek, modern tarım değilmiş. Olsa olsa Avrupa'dan şapka almakmış. Kadınlarımızın başını açmakmış. [slideshow]Modern derslikler kurmak ve insan yetiştirmek değil, şapka giymeyenleri asmakmış. Bir gecede tüm ülkeyi cahil bırakmakmış. Konuları anladıkça iki kavramın sürekli neden yan yana kullanıldığı daha iyi anlaşılıyor. Meğer ülkemde fabrikalara karşı çıkan gerici bir kitle varmış.

Bunlar;

fabrikaların yapılmasına mani olmuşlar. Hele tesettürlü kadınlar var ya; açılıp saçılmamış ve erkeklerle dans etmemişler. Hıı ne kadar ilginç değil mi? Sarıklı çiftçiler traktör gelmiş de kullanamamışlar. Şimdi ne güzel anlaşılıyor değil mi iki kavramın beraber anılması. Haklılar bence. Hiç Kur'an okuyan bir nesil çağdaş olabilir mi? Ne anlar nesil fenden matematikten, ilimden. Haklısınız tarihçiler, ata severler, çağdaş düşünenler. Hep siz haklısınız. bu örümcek kafalılarla dünyada bir yere gidilmez. Gidilse gidilse ancak CENNETE gidilir.
Yasal Uyarı : Yayınlanan Makale/Haber/Foto/Video ve diğer içeriklerin tüm hakları saklıdır. İçeriklere yapılan yorumlardan suç teşkil eden içeriğe sahip yorumlar onaylanmaz. Bu tür durumlarda yasal sorumluluk yorumu yapan kişiye aittir. Gerektiği takdirde yorumun yapıldığı ip adresi ve benzeri bilgiler gerekli mercilerle paylaşılır.
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !

YAZARIN DİĞER YAZILARI