Cennet Annelerin Ayakları Altındadır

Yavuz Selim Avcı
  • Facebook da Paylaş
  • 19-04-2015 23:35
  • 0 yorum
  • 1402 okunma

Dünyaya gözlerimizi açtığımızda gördüğümüz ilk varlık… Adını duyduğumuzda yüzümüzde bir tebessüm, kalbimizde şefkat ve merhamet hislerini en derinden hissetmemizi  sağlayan o en değerli varlık…  Bizi dünyaya getirmekle yetinmeyen, hayata hazırlayan ve karşılaştığımız her sıkıntıda  mutlaka yanımızda olan annelerimizin hakkını ödemek imkansızdır.

 “Cennet annelerin ayakları altındadır.” Sözünü hepimiz biliriz. Bu söz inançlarımızda annelerimizin ne kadar hürmete layık görüldüğünün bir ifadesidir. Cennet ki insanların yaşamdan sonra gitmeyi arzuladıkları, her duanın sonunda en içten dileklerle istenilen yerdir. İnancımız böylesi bir yer için “annelerin ayakları altındadır.” tabirini kullanıyor. Benim bu sözden anladığım insanoğlu cennete gitmek istiyorsa bunun yolunun annelere olan saygı ve hürmetten geçtiği, annelerin rızalarının kazanılmadan cennete gidilemeyeceğidir. Doğduğumuz andan, hatta daha doğmadan annelerimizin çilesi başlar. Henüz elini kolunu oynatamayan, isteklerinin ne olduğunu söyleyemeyen bizlere annelerimiz koruyucu  bir melek olmuş ve ne istediğimizi biz söyleyemeden onlar yapmışlardır. Her şeyden önce annelerimiz bizim ilk öğretmenlerimiz olmuştur. Yalanın, insanları aldatmanın ve onlara zarar vermenin yanlışlarını ilk onlardan öğrenmişizdir. Belki kendileri aç kalmışlardır ama bizleri hiçbir zaman aç bırakmamışlardır. Annelerimiz yeri gelince en yakın dostlarımızdan daha öte bir dost olmuş bütün sıkıntılarımızdan kaçıp sığındığımız korunaklı bir liman olmuşturlar. En küçük dertlerimizde bile dünya yıkılıyormuşçasına   hareket tiklerini ve bizim yanımızda olduklarını görmüşüzdür. Kalplerinde  şefkat ve merhametin en büyüğünü bizler için yaşatmışlardır. Kızdıklarında bile gönülden gelen sözler söylememişlerdir. Geleneklerimizde bir söz vardır: ”Babaların bedduası tutar da annelerinki tutmaz” diye. Çünkü onların bedduaları gönülden olmaz. Ne olursa olsun kalpten gelerek bize beddua etmezler.

Anneler hayatları boyunca çocukları için yaşarlar. Onların kıymetini kaybetmeden önce mutlaka bilmeli ve gönüllerini hoş tutmalıyız. “öff bile” demeden, yanımızdan ayırmadan baş tacı etmeliyiz. Unutmayın “cennet annelerin ayakları altındadır.”

Yasal Uyarı : Yayınlanan Makale/Haber/Foto/Video ve diğer içeriklerin tüm hakları saklıdır. İçeriklere yapılan yorumlardan suç teşkil eden içeriğe sahip yorumlar onaylanmaz. Bu tür durumlarda yasal sorumluluk yorumu yapan kişiye aittir. Gerektiği takdirde yorumun yapıldığı ip adresi ve benzeri bilgiler gerekli mercilerle paylaşılır.
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !