Çin Zulmü: Ramazan Ayı'na Özel Talimatlar

 • Facebook da Paylaş
 • 27-06-2015
 • 2 yorum
 • 4321 okunma

Uygur Özerk Bölgesi'nde işgal güçleri ev, dükkan ve camilere yönelik operasyonlarını arttırırken lokantalara gündüz açık tutma, marketlere ise alkol satma zorunluluğu getirildi.

Doğu Türkistan’da hükümet yetkililerinin Ramazan Ayı boyunca Uygur Türklerinin yakından izlenmesi konusunda güvenlik görevlilerini uyaran bir yazıyı yerel yönetimlere gönderdiği ortaya çıktı. Söz konusu yazının yerel yönetimlere ulaşmasının ardından ise birçok şehir ve kasabada market, dükkan ve camilere yönelik operasyonlar arttı.

Hür Asya Radyosu’nun haberine göre söz konusu emir yazısı 7 maddeden oluşuyor. 15 Haziran’da Aksu şehrinde kararlaştırılan belge Ramazan başlamadan hemen önce yerel yönetimlere gönderildi. Ramazan ayının geldiğinin altını çizen belgede, köy ve kasabalarda yaşayan siyasi şüpheli ailelerin yakından gözlenmesi isteniyor.

Ziyaretçiler Takipte Tutuluyor

Belgede şehir dışından gelen yerel ve yabancı turistlerin de takipte tutulması talep ediliyor. Müslüman ülkelerden gelen turistlerin parmak izlerinin ve saç örneklerinin alınması da istenilenler arasında bulunuyor. Özellikle Mısır’dan gelen turistlerin takip edilmesi de ayrı olarak belirtiliyor.

Tarımda kullanılan alet ve eşyaları üreten işyerlerinin de yasadışı olaylarda kullanılmak üzere silah üretmediğinden emin olunması için aranması belgede yer alan diğer bir başlık.

Ramazan’da Market ve Lokantalar Gündüz Açık Olmak Zorunda

İşyerlerinin yanı sıra camiler de aranacak. Polisten gerektiği durumlarda halıların altına bakması ve yasaklı dini kitaplara göz açtırmaması isteniyor. Market ve lokantaların Ramazan boyunca gündüz açık kalması gerektiği belirtilirken, alkol ve sigara satma zorunluluğu da getiriliyor.

Baskı ve Zulmü Anlatmak İçin Kelimeler Yetmiyor

Bölgede yaşayan halk ise seslerini duyuramamaktan yakınıyor. İsmini vermek istemeyen bir köy sakini yaşadıkları baskı ve zulmü anlatmak için kelimelerin yetmediğini, yetkililerin keyfi davranışlarına artık bir son vermesini istiyor.

Etiketler : -
Yasal Uyarı : Yayınlanan Makale/Haber/Foto/Video ve diğer içeriklerin tüm hakları saklıdır. İçeriklere yapılan yorumlardan suç teşkil eden içeriğe sahip yorumlar onaylanmaz. Bu tür durumlarda yasal sorumluluk yorumu yapan kişiye aittir. Gerektiği takdirde yorumun yapıldığı ip adresi ve benzeri bilgiler gerekli mercilerle paylaşılır.
YORUMLAR
 • dürdane uzan   29-06-2015 10:33

  yazıklar olsun bence birşeyler yapmalıyız bukadar duyarsızlık olrumu sonoçta burda insanlar ölüyor yazık ....

  3

  2

  • muhammed   01-07-2015 18:49

   en kısa zamanda omua omuza vererek çin konsolosluğundanş insan haklarından başlayıp yapılabilecek ne varsa yapmalıyız.müslüman kardeşlerimizi korumalıyız.zaten yaradandan ötürü herkesin hukukuna sahip çıkmalıyız.

   2

   0

 • TARIK   28-06-2015 17:14

  ALLAHIM RAMAZAN HATRINA ORUÇLU AĞZIMLA KENDİM İÇİN DEĞİL BİR MAZLUM İÇİN DUA EDİP AH EDİYORUM SEN BU MAZLUMA YARDIM ET BU ZALİMLERİN KAHRINI GÖSTER BUNLAR İSLAH OLMUYOR OLMUYOR OLMUYOR SANA SIĞINDIK SANA HAVALE ETTİK NE ALA İSLAH OLSALAR AMA BU MAZLUMUN HAKKINI SEN AL YARABBİM ONLARDAN NE OLUR AMİN AMİN DEYİN NE OLUR AMİN

  10

  4

  • muhammed   01-07-2015 18:51

   AMİN

   2

   2

  • leyla   29-06-2015 12:21

   allah inşallah belalırını verecek inşallah masumlarda kurtulacaklar arayan bulur onlar belalarını arıyorlar

   3

   2