Temayül yoklaması

Ayşe Bıçak
  • Facebook da Paylaş
  • 03-07-2015 07:41
  • 0 yorum
  • 1043 okunma

Milletvekili genel seçimleri yaklaşıyor. Aday adaylığı başvuruları yapıldı. Aday adaylarından kimleri aday listesine koyacaklarını belirlemede partiler farklı yöntemler izliyorlar.

AK Partiye rekor denilebilecek düzeyde başvuru oldu. Aday adaylarının değerlendirilmesinde AK Parti dört aşamadan oluşan bir süreç izleyecek. İlk olarak, temayül yoklaması yapılacak. Temayül, Parti Teşkilatı içerisinde milletvekili adayı olması isteyen kişilerin belirlendiği süreçtir. Milletvekili adayları, Parti Teşkilatı içerisinde yapılan oylamadan aldıkları oy oranları bu aşamada tespit edilir.  

İkinci olarak, mülakat gerçekleştirilecek. Parti Teşkilatı içerisinde yapılan temayül yoklaması ile belirlenen adaylar mülakat aşamasına geçecekler. Seçim İşleri Başkanlığı milletvekili adaylarıyla bire bir görüşmelerde bulunacak. 

Ardından, ara komisyonda değerlendirme yapılacak. Temayül yoklaması ve mülakat sürecinde belirlenen isimlerin potansiyelini anlamak ve adaylığa uygunluğunu saptamak amacıyla yapılan anket ve saha çalışmalarını ifade eder.

Dördüncü aşamada ise, üst komisyon değerlendirmesi yapılacak. Ak Parti Seçim İşleri Başkanlığı ve Ak Parti’nin üst düzey yöneticilerinin oluşturduğu üst komisyon, süreç boyunca toplanan verileri değerlendirecek. Adayların kimler olacağı üst komisyon tarafından belirlenecek.

Temayül yoklaması, parti teşkilatı mensuplarının aday adayları hakkında oy kullanması suretiyle yapılır. AK Parti teşkilatı 1 Mart 2015 Pazar günü sandık başına gidiyor.

Temayül yoklamasında parti teşkilatından gerekli desteği alabilmek için aday adaylarının parti il ve ilçe teşkilatlarına ziyaretleri başladı. Ankara 1. Bölge Milletvekili aday adayı Avukat Prof. Dr. Vahit Bıçak’ın Ankara’nın ilçelerine gerçekleştirdiği ziyaretlere bizde iştirak ettik.

Prof. Bıçak seçim startını merkeze en uzak ilçeden verdi. Şereflikoçhisar, ilçe teşkilatını ziyaret etti. İlçe başkanı ve ilçe yönetimi tam kadro görüşmelerde hazırdı. Genç, dinamik ve çalışkan bir ekiple karşılaştı. Kaynaşmaları uzun zaman almadı. Ülkemizin ve ilçenin sorunları hakkında görüş alış verişinde bulunuldu. Daha önceden dokuz yıl ilçe teşkilat başkanlığı yapmış deneyimli politikacı Şereflikoçhisar Belediye Başkanını ve yerel basın kuruluşları da ziyaret edilerek istişarelerde bulunuldu.

Evren de Ankara merkeze en uzak ilçelerden. Evrenlilerin bir talebi oldu. Darbeyi çağrıştıran isimlerinin değiştirilmesini talep ettiler. Evren İlçe başkanı da vizyon sahibi dinamik bir genç. Ekibiyle birlikte misafirperverlik örneği sergilediler. Belediye Başkanlığına kadar, misafirlerine eşlik etme nezaketi gösterdiler. Evren Belediye Başkanı da kendini halka hizmete adamış, gayretli ve dinamik.

Bala, Haymana, Gölbaşı İlçe teşkilatlarında da Prof. Bıçak son derece sıcak karşılandı. Kendilerinden biri hissine sahip olduklarını ifade ettiler. Teşkilatın desteğini de çabasını takdirle karşıladıkları ifade ettiler. 

Mamak İlçe Başkanı tüm yönetim kademeleriyle birlikle koordineli ve uyumlu bir çalışma yürütüyor. Mamak, en çok Çorumlu’nun yaşadığı bölge. Ankara’da göç alan bir başkent. Ankara’da en çok Çorumlu, ikinci sırada ise Yozgat’lı bulunuyor. Ankara’nın Çorumlu bir milletvekilin olmaması önemli bir eksiklik. Prof. Bıçak’ın Çorum doğumlu olması Ankaralı Çorumluları heyecanlandırmış durumda.

Gözlemlerimiz şunu gösteriyor. Ak Parti teşkilatları dimdik ayakta. AK Partinin başarılarının gerisindeki nedenlerden birisi de dinamik bir teşkilata sahip olması. 

 

Kaynak:Vahdet Gazetesi

Yasal Uyarı : Yayınlanan Makale/Haber/Foto/Video ve diğer içeriklerin tüm hakları saklıdır. İçeriklere yapılan yorumlardan suç teşkil eden içeriğe sahip yorumlar onaylanmaz. Bu tür durumlarda yasal sorumluluk yorumu yapan kişiye aittir. Gerektiği takdirde yorumun yapıldığı ip adresi ve benzeri bilgiler gerekli mercilerle paylaşılır.
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !

YAZARIN DİĞER YAZILARI